Nie sme takí zruční ako kedysi. Ikea vymyslela nové skladanie nábytku

Prvé stroje “BABY one” do Lubawy Poľsko dodávala firma Friulmac a dnes tieto stroje implementujeme na Slovensku.

Nové skladanie nábytku vymyslela IKEA. Víziu predstavili v roku 2014, novú technológiu začali testovať pri výrobe stolov v Poľsku. Zdá sa, že technológia bude úspešná – „klikací“ systém zrýchli výrobu, pri skladaní nábytku ušetrí až 80 % času.

Možnosť použiť „klikací“ systém nahradí kovové skrutky, ktoré sa pri rozložení stola môžu stratiť a pri opätovnom skladaní sa musia nahradiť. Nábytok z obchodných domov IKEA si zákazníci kupujú v rozloženom stave v kartónoch a doma si ho „svojpomocne“ skladajú. Kým skladanie stola trvá cca 25 minút, s novým systémom budú hotoví za necelé 3 minúty.

Testovacia výroba stola LISABO v poľskom závode v Lubawe priniesla neuveriteľné zrýchlenia. Pri výrobe dielcov z masívneho dreva trvala výroba jedného elementu 7,5 min. Nové frézy vyrobia 5 dielov na 1 minútu, čo zlepší efektivitu výroby o 3500 %. Nový systém umožní viacero zložení a rozložení dielcov bez narušenia štrukturálnej stability. Testovanie ukázalo, že viacnásobným „klikaním“ sa kĺbový systém spoja nezničí.

Hoci systém skladania dielcov je ešte len vo fáze testovania a implementácie, už sa s ním pochválili na marcovej dizajnérskej konferencii Design Indaba 2017.

Pre obchodné domy IKEA (385 v 48 štátoch/oblastiach) vyrábajú nábytok v 55 krajinách. Najväčší podiel má Čína 23,8 % a Poľsko 18,4 %. Výrazne sa presadzuje Taliansko 7,8 %, Švédsko 5,4 % a Nemecko 3,9 %. Podiel výroby nábytku pre IKEA zo Slovenska je 2,1 % a z Českej republiky 1,3 %, hoci nábytkári v oboch krajinách s IKEA spolupracujú už viac ako polstoročie.

Zdroj: Drevársky magazín, uverejnené: streda, 29. marec 2017
http://www.drevmag.com/index.php/sk/?option=com_content&view=article&id=6433:masivne-dielce-nabytku-uz-netreba-klasicky-skrutkovat&catid=38:informacny-servis&Itemid=48
– – –

Kým v minulosti deti lozili po stromoch a stavali v lesoch domčeky, dnes sa hrajú so smartfónmi. Je prirodzené, že práca so skrutkovačom nie je pre ne už prirodzená. Ikea preto vymyslela „klikací“ systém skladania nábytku.

Švédska firma si novým konceptom sľubuje ušetrenie zdrojov, keďže v balení nebudú viac potrebné kovové skrutky. „Povedali sme si, čo by sa stalo, ak by sme vyskúšali dať ich preč úplne? Sme vo fáze implementácie, keď bude možné si poskladať nábytok len kliknutím,“ povedal minulý týždeň na dizajnérskej konferencii Design Indaba 2017 manažér logistiky Jesper Brodin.

Nový koncept skladania Ikea predstavila už v roku 2014. Vtedy však šlo skôr o víziu, ktorú následne posunuli do testovacej fázy. Dizajnéri klinové skladanie nábytku otestovali najprv na drevenom stole Lisabo. Ten sa mimochodom vyrába vo fabrike v susednom Poľsku.

Len pre zaujímavosť, na výrobu stola stále používajú starú frézu CNC Route. Kedysi bol systém nastavený tak, že fréza stihla jeden diel stola vyrobiť v priemere za 7,5 minúty. V posledných rokoch však gigant investoval milióny eur do nových technológií, ktoré umožňujú, že frézy vo fabrike v poľskom mestečku Lubawe stihnú vyrobiť päť dielov stola v priebehu jednej minúty. Nové stroje umožnili zvýšiť produkčnú efektivitu o 3 500 percent.

Kým pri súčasnom skladaní stola so skrutkami trvá jeho zloženie v priemere 24 minút, novým „klikacím“ systémom je stôl hotový do troch minút. Klinový čap sa bude používať nielen na drevených produktoch, ale aj na produktoch z plastu. Vo všeobecnosti sa očakáva, že nová technológia skráti čas skladania o 50 až 80 percent.

Technický inžinier spoločnosti Jan-Anders Hansson tvrdí, že inovácia reaguje na novú generáciu ľudí. Kým v minulosti deti stavali na stromoch a v lesoch skrýše a pracovali bežne so sekerami a klincami, dnešné deti vyrastajú v dobe smartfónov. „Nie je pre ne také prirodzené poskladať nábytok so skrutkovačom v ruke,“ vysvetlil, prečo sa Ikea rozhodla pre zmenu stratégie.

Ikea sľubuje, že kĺbový systém sa nezničí a nábytok je možné rovnako ľahko rozložiť a bez poškodenia opäť zložiť, a to bez narušenia štrukturálnej stability. „Ľudia sa dnes sťahujú často. Ak vás teda (niekto) vykopne z vlastného domu ráno, môžete si znova poskladať stôl popoludní,“ reagoval ironicky J. Brodin.

Dodal, že Ikea si musí priznať, že rozloženie a opätovné poskladanie nábytku so starým systémom je nepraktické, pretože spotrebiteľ môže ľahko stratiť skrutky a navyše stabilita nábytku už nemusí byť taká ako predtým.

Zdroj: TREND 10.3.2017
https://www.etrend.sk/firmy/nie-sme-technicki-ako-kedysi-ikea-vymyslela-nove-skladanie-nabytku.html
10.03.2017 | Jozef Tvardzík | © 2017 News and Media Holding

Napíšte nám

telefonickyemailom