20

Lepenie dreva bez hobľovania – dá sa, ale…

V procese spracovania dreva výrobcovia často hľadajú skratky. Neraz úspešne, neraz neúspešne. Ako je to pri výrobe škárovky?

 

Bežný výrobný proces pri výrobe škárovky obsahuje kroky v postupnosti porez guľatiny, sušenie, rozmietanie, krátenie, hobľovanie, lepenie, brúsenie. Prípadne sa rezivo najskôr rozmietne a nakráti na hranolky, vysuší a potom hobľuje pred lepením. Samozrejme, aj tu ešte existujú variácie postupov. Vždy to záleží najmä od produktu, ktorý sa vyrába.

Dá sa v tomto procese ísť skratkou a niečo vynechať? Generálna odpoveď je že dá, ale má to svoje špecifiká. Výrobca rozmietacích a omietacích píl Weinig Raimann také aplikácie má, a dokonca v priemyselných výrobách. Dokážeme píly vybaviť tak, aby ste dosiahli paralelný a rovný rez, ktorý je schopný lepenia. Doska sa pri prechode pílou nesmie pohnúť, inak je rez nepresný. To sa zabezpečuje hrotmi v reťazi a špeciálnym prítlačným systémom. Dôležitý je aj systém upnutia píl, ten musí byť presný. Raimann na to využíva hydraulické upínanie QuickFix.

Ďalšia podmienka takej výroby je, že do procesu vstupuje sušené rezivo, zvyčajne menších hrúbok, pretože nie je po vysušení skrútené a nie sú v ňom pnutia. A nakoniec cieľový produkt musí byť takej povahy, že lepená škára tejto presnosti je pre produkt dostatočná. Čím lepší chceme dosiahnuť výsledok, tým kvalitnejší lis na to treba. Napríklad ProfiPress od Weinig Dimter.

Výhodou celého systému je, že nepotrebujete v procese hobľovací stroj, dosahuje vysoké kapacity a pílená lepená škára často vykazuje lepšie pevnostné charakteristiky po vytvrdnutí lepidla, ako hobľovaný povrch.

 

Chcete o tejto téme vedieť viac? Kontaktujte nás a radi Vám ju priblížime bližšie.

Think Weinig Logo

Napíšte nám

telefonickyemailom