Nástroje W

Originál WEINIG nástroje sú garantom perfektných dielcov

 

 

Prácu na dreve vykonáva nástroj

Aj najlepší stroj pracuje len tak precízne, ako nástroje, ktorými je vybavený. Čím lepšie sú stroj a nástroje, tým lepšie výsledky možno dosiahnuť. WEINIG má v ponuke všetky druhy nástrojov, ktoré možno pri hobľovaní a profilovaní použiť:

 • nástroje PowerLock
 • hydraulické nástroje
 • nástroje s konvenčným upnutím
 • nožové hriadele

 

Obrázok1

 

 

 

WEINIG Vám ako popredný svetový výrobca drevoobrábacích strojov ponúka vhodné nástroje na každý typ stroja.

 

Originál WEINIG nožové nástroje: Mimoriadne variabilné a absolútne verné profilu

 

Nožové nástroje sú nástroje zložené z hlavy noža a samotného noža / žiletky. S jedným a tým istým telom nástroja viete vyprofilovať veľké množstvo tvarov a vybrať najvhodnejší rezný typ pre rôzne materiály. Nože je možné vymeniť pohodlne a rýchlo presne podľa Vašich výrobných požiadaviek.

 

Nožové Nástroje

 

 

Frézovacie nástroje sú proti tomu jednoliate nástroje, t. zn. telo nástroja a nôž sú napevno spojené. Z toho vyplýva nasledujúca nevýhoda: jednotlivý nástroj je možné použiť iba na jeden typ profilu a musí sa vymeniť, keď si to iný typ rezu a materiálu vyžaduje.

 

Frézovacie Nástroje

 

Používanie nožových nástrojov je efektívnejšie a flexibilnejšie. Preto sa WEINIG sústreďuje výlučne na výrobu týchto nástrojov.

 

WEINIG systémy brúsenia: viac flexibility a nezávislosti

Séria RONDAMAT od WEINIG je rad nástrojových brúsok prispôsobený individuálnym požiadavkám pri spracovaní tvrdého a mäkkého dreva, MDF dosiek a plastov.

 

S originálnymi hlavami nožov WEINIG ste flexibilní a nezávislí, pretože si viete sami vyrobiť Vami požadované profily. Rýchlo, bezproblémovo, hodnotne a bez čakania. To platí pre každú objednávku, každú výrobnú šaržu a každý profil, nech je akokoľvek individuálny.

 

Na základe výkresu, existujúceho profilu alebo elektronického nákresu viete na WEINIG CNC šablónovacom frézovacom agregáte vyrobiť šablónu v mierke 1:1. Na Rondamate tak profilujete dosku v priebehu pár minút.

 

Rozhodujú detaily: Hobľovací krok a kvalita povrchu

Pri hobľovaní rotujúcim nástrojom vzniká na hobľovanej ploche vlnový vzor. Odstup vĺn zodpovedá vzdialenosti medzi vstupom a výstupom jednotlivých nožov. Tento odstup je označovaní ako hobľovací krok. Čím je hobľovací krok dlhší, tým viditeľnejšie sú vlnky na hobľovanej ploche. Čím je hobľovací krok kratší, tým je doska dielca hladšia a jemnejšia.

Dĺžka hobľovacieho kroku fz závisí od rýchlosti posuvu v, rýchlosti otáčania vretien n a počtu nožov na hlave nástroja z.

Hobľovací krok sa dá vypočítať podľa nasledujúceho vzorca:

 

Vzorec

 

 

Nástroje WEINIG: Konvenčné, nožové hriadele, hydraulické alebo PowerLock?

V ponuke WEINIG sa nachádza hlava noža pre každý želaný povrch a rýchlosť posuvu. Či už ako konvenčný nástroj, klasický nástroj s hydraulickým pnutím alebo moderný PowerLock nástroj. Zameriavame sa výlučne na Vaše priania a požiadavky. V čom spočívajú rozdiely medzi nimi?

 

Nástroje s konvenčným upnutím

Upevňujú sa na vreteno čelne za pomoci vretenovej matice. Kvalita povrchu a rýchlosť posuvu sú preto obmedzené. Dôvod: Na upnutie hlavy noža je potrebná tolerancia uloženia do 0,05mm. To zapríčiňuje ľahké zachvenie na vretene. Dôsledok: Hoci sú využité všetky hrany nástroja, povrch určuje iba najvyčnievajúcejšie ostrie.

 

Konvenčné Upnutie 1

Konvenčné Upnutie 2

 

 

 

 

 

 

 

 

Nástroje s hydraulickým upnutím

Hydraulické nástroje od WEINIG zaisťujú vynikajúcu kvalitu povrchu pri najvyššej rýchlosti posuvu pri sériovej výrobe.  Tento systém neponecháva žiaden priestor pre toleranciu napasovania. Neupína sa mechanicky ale hydraulicky. V hlave noža integrované kanály a komory sú vyplnené mazivom. Za pomoci vysokotlakovej mazacej pištole sa zvýši tlak v kanáloch na 300 barov. Tým sa steny komôr rozšíria a hlava noža je bez vôle a centricky upnutá. Na vretene brúsky aj v stroji. Po uvoľnení tlaku sa uvoľní napätie a nástroj sa dá pohodlne vybrať z vretena von.

 

Hydraulické Upnutie

 

 

Nástroje s PowerLock upnutím

Neupínajú sa konvenčne ale pomocou PowerLock držiaka. Bez vôle, centricky a s maximálnou presnosťou – v profilovacom automate a v brúske. Napätie sa uvoľní stlačením gombíka a nástroj sa dá bleskovo rýchlo a pohodlne zo stroja vybrať. PowerLock umožňuje počet otáčok až do 12.000 za minútu, čo znamená dvojnásobok rýchlosti posuvu oproti konvenčným  strojom. Nástroje sa dajú vymeniť v sekunde. S PowerLock systémom viete zdvojnásobiť denný výkon v prepočte na bežný meter, citeľne znížiť náklady na kus dielca a skrátiť aj dodacie lehoty – to všetko pri vynikajúcej kvalite.

 

 

Powerlock Upnutie

 

 

JOINT technológia – TOP kvalita pri vysokej rýchlosti posuvu

Pre zabezpečenie rovnomerného rezného kruhu pri všetkých rezných hranách nástroja, musí byť nástroj v profilovacom automate jointovaný. To znamená, že rezné hrany sa brúsia škárovacím kameňom pri prevádzkovej rýchlosti. To eliminuje všetky zostávajúce tolerancie v letovej dráhe nástroja.

 

Predpoklady profilovacieho automatu k jointovaniu:

 • ťažký stoja stroja
 • hladký posuv
 • vysokovýkonné vreteno
 • optimálne otáčky vretena
 • jointovacie zariadenie

 

WEINIG profilovacie automaty zo série Powermat a hydromat všetky tieto predpoklady spĺňajú.

 

Predpoklady nástroja k jointovaniu:

 • PowerLock alebo hydraulický nástroj
 • precízna brúska hladkých alebo profilovacích nožov (WEINIG séria Rondamat)
 • optimálne nabrúsený nástroj s ideálnou toleranciou presnosti bodu pod 0,01mm
 • zmenšený uhol na chrbte noža

 

Jointovanie

 

 

 

Dôležitý je správny rezný materiál                                                          

Stará sa o dĺžku prestojov a tiež o kvalitu povrchu. Aké rezné nástroje sú používané v drevárskom odvetví?

 

Oceľové nástroje – ide o nástroje z ocele zo zložkami uhlíka, wolfrámu, molybdénu, vanádu, kobaltu a chrómu. Tento materiál nástrojov je najvyužívanejším materiálom pri opracovaní dreva.

Použitie: mäkké a tvrdé drevo, životnosť nástroja pri opracovaní mäkkého dreva je 500 – 3000 bm.

Oceľové Nástroje

 

Tvrdený kov – je spekaný materiál spolu s tvrdým karbidom, spojený prostredníctvom metalického prostriedku (kobalt alebo nikel). Rôzne zmesi sú širokospektrálne využiteľné.

Použitie: tvrdé drevo, mäkké drevo, preglejka, MDF dosky, panelové materiály, životnosť nástroja pri opracovaní tvrdého dreva je 500 – 1500 bm.

Tvrdený Kov

 

Diamant – synteticky vyrobený diamant, najtvrdší zo všetkých známych materiálov, sa využíva pri opracovaní materiálov s vysokým opotrebením. Z dôvodu dlhých prestojov je diamant napriek vysokej cene ekonomicky najvýhodnejšou alternatívou.

Použitie: tvrdé drevo, MDF dosky, plast, panelové materiály, lamináty

Diamant

 

 

WEINIG systém nástrojov s optimálnymi hobľovacími nožmi a Blankett

Špeciálnou vlastnosťou originálnych nožov WEINIG je, že môžu byť brúsené v tele nástroja. Tým sa dosahuje vyššia sústredenosť a výrazne lepšia kvalita povrchu na obrobku. Tento ekonomický systém nástrojov je možné brúsiť na všetkých Rondamatoch WEINIG.

Typy nožov WEINIG

 

Obojstranný nôž

Obojstranný Nôž

 

Pásový hobľovací nôž

Pásový Nôž

 

Profilovací nôž Blankett

Profilovací Blankett Nôž

 

PKS-profilové nože s reznou platničkou z tvrdokovu a nosnej platne

Pks Nože

 

 

Upnutie noža CentroLock – umožňuje rýchlu výmenu noža s použitým jedného šróbu. Tento systém sa využíva pri častej výmene nožov, ktorú robí flexibilnou.

Konvenčné upnutie noža – má na povrchu upevňovacie šróby. Nasadenie Blanketts s hrúbkou od 5,6 do 8 mm nepotrebuje žiadnu dodatočnú upínaciu lištu.  Výnimkou sú hrúbky 10 mm, kedy musí byť použitá ďalšia pomocná lišta.

 

WEINIG ako poskytovateľ komplexných služieb

 

U WEINIG nájdete optimálny nástroj podľa Vašich požiadaviek na želanú kvalitu povrchu dielca a tiež rýchlosť posuvu. Okrem toho má WEINIG v ponuke aj celý rad príslušenstva na dosiahnutie presných dielcov s prvotriednou kvalitou povrchu a tiež ekonomicky výhodných.

 

Práca s originálnymi hlavami nožov od WEINIG znamená:

 • zlepšenie kvality
 • šetrenie času
 • klesanie nákladov

 

Ďalšie výhody Vám ponúka originálne príslušenstvo WEINIG.

 

 Certifikovaný systém WEINIG

 

WEINIG nástrojové systémy spĺňajú všetky požiadavky na vysoký výkon a bezpečnosť. Sú testované a autorizované podľa predpisov EN 847-1.

 

Pre všetky nástroje WEINIG platí: musia byť trvalo označené značkou výrobcu a povoleným počtom otáčok za minútu. Počet otáčok nesmie byť nikdy prekročený. Čepele nožov na nástroji musia byť pevne zaistené.

 

Posledný Obr.

 

Snáď Vám tento článok pomohol zorientovať sa vo svete nástrojov a vybrať si ten správny pre Vašu prevádzku. Ak ešte váhate, alebo si nie ste istý, kontaktujte nás. Radi Vám pomôžeme s výberom.

 

 

 

 

 

Napíšte nám

telefonickyemailom