2

Dá sa na štvorstránke Weinig aj rozmietať?

Odpoveď: Dá sa to. Táto téma je v dnešných dňoch veľmi aktuálna a je veľmi komplexná, preto sa Vám ju pokúsime vysvetliť.

Produkt kalibrovaného reziva je známy desaťročia, ale v poslednom čase je stále viac žiadaný aj v našich zemepisných šírkach. Zákazník potrebuje ohobľované hranoly presných rozmerov za nízku cenu. Akceptuje aj pílený povrch, ale rozmerová stálosť je požiadavkou typu „musí byť“.
Aby bol tento produkt cenovo atraktívny, musí byť vyrábaný pri vysokej produktivite. Nakoľko sa jedná prevažne o mäkké drevo a nie zrovna nábytkársku kvalitu, tak sa dá vyrábať pri vysokých posuvných rýchlostiach a v združenom formáte, napr. 3 x 50 mm šírky.
Pri nových strojoch WEINIG je stav ideálny, zložíme ho v takej konfigurácii, aby Vám fungoval presne podľa vašich požiadaviek – výbava, výkony motorov, hriadeľová kombinácia, bezpečnosť sú presne kalkulované pre Vaše potreby. Či už sú to najmenšie WEINIG-y modelového radu Profimat alebo Powermat, alebo vysoko výkonné automaty radu Powermat a Hydromat s posuvmi cez 100 m/min.
Náročnejšia úlohe je vybaviť pre rozmietacie práce existujúce stroje WEINIG, ktoré boli často stavané na iné produkty. V tomto článku nepokryjeme všetky možné kombinácie – preto sa nás vždy radšej opýtajte, čo na Vašom stroji možné je a čo už nie. Rozoberieme prípady pre stroje s 5 a 6 hriadeľmi, čo je najčastejší prípad.

1

2

Ideálna kombinácia je stroj s 2 hornými hriadeľmi. Prvý je vhodný na osadenie pílových kotúčov, druhý pre hobľovaciu hlavu. Na prvom hornom hriadeli teda dosku rozmietneme a na druhom ohobľujeme. Šírku krajných lamiel definujú vertikálne hriadele, spodnú plochu spodné hriadele. Hrany výsledných lamiel budú prakticky bez vytrhnutia a čisté.
Väčší problém je to u 5-hriadeľových strojov, ktoré majú iba 1 horný hriadeľ. Tu máme 2 možnosti – rozmietať na druhom spodnom hriadeli, alebo na hornom hriadeli s kombinovanou zostavou hobľovacích hláv a pílok. Ak chceme mať povrch hladký, tak pri rozmietaní na druhom spodnom hriadeli je tak isto nutné použiť kombinovaný nástroj, ako napr. tento:

3

Kým pri 6-hriadeľovej verzii šírku lamiel určujú dištančné krúžky medzi pílkami, pri 5-hriadeľovej verzii úlohu dištančných krúžkov preberie hobľovacia hlava. A teda čo iná šírka lamely, to iná sada hobľovacích hláv. A čo iná hrúbka lamely, to iný priemer pílok.
V neposlednom rade treba spomenúť bezpečnosť práce. Rozmietacie práce sú definované v bezpečnostných normách ES a je nutné zariadenie vybaviť ochranou proti spätnému vrhu, nakoľko všetky hriadele vo štvorstránke sa točia proti smeru posuvu. Táto sa montuje na vstupe do stroja.
Ak Vás téma zaujíma, kontaktujte našich špecialistov. Radi Vám poradia.

Martin Kačerík

Napíšte nám

telefonickyemailom