Fensterbau 2024 (1)

Holz-Handwerk / Fensterbau 2024 – čo nové vo výrobe drevených okien?

 

Koncom marca 2024 sa uskutočnila tradičná dvojvýstava Holz-Handwerk / Fensterbau v Norimbergu. Aj bez prítomnosti viacerých tradičných firiem veľtrh naplnil očakávania návštevníkov aj vystavovateľov.

Conturex Vario Xs

V oblasti výroby drevených okien sa opäť potvrdil trend ústupu od klasických technológií ako uhlové centrum, prípadne jednoúčelové stolárske stroje. Výroba drevených okien a drevo-hliníku sa už dlhší čas prikláňa k CNC technológiám. Weinig predstavil svoj Conturex v prevedení Vario XS. Je to najmenší Conturex, avšak s XXL možnosťami. A výstavný kus hneď aj skončil u susedov v Česku.

 

Nároky, ktoré sú na výrobcov okien kladené, ako aj príležitosti na trhu, prajú takým výrobcom, ktorí vedia pohotovo reagovať na dopyty. Doba, keď sa rozlišovalo iba medzi IV 68, 78 prípadne 92 a drevo-hliník, zákazník si počkal na okná 3-4 mesiace, sú dávno minulosťou. Dnes pamiatkari vyžadujú kastenfenster, na rodinné domy k oknám žiada zákazník vchodové dvere, HS portály, prípadne zimnú záhradu a kto skôr dodá, má výhodu. No a ak k tomu dodávateľ pridá ešte interiérové masívne dvere, o to lepšie pre zákazníka – na všetko má jedného partnera.

 

Pomocou CNC techniky Weinig Conturex umožňuje pri správnej konfigurácii nástrojov použiť jeden nástroj na viac profilov, čo je ekonomicky efektívne, pokiaľ Vám nejde iba o dosiahnutie maximálneho výkonu stroja meraného počtom vyrobených okien za zmenu. Ďalšou výhodou CNC techniky je automatizácia výroby. Pri strojoch Weinig Conturex je štandardom vstupný a výstupný pás – a nie je to inak ani u modelu Vario XS. Obsluha podľa plánu výroby poukladá surové dielce v správnom poradí na vstupný pás, a stroj si po štarte sám berie dielce a opracované ich ukladá na výstupný pás. Obsluha sa môže venovať kráteniu, hobľovaniu, výrobe zasklievacích líšt alebo skladaniu okien. Nie je zriedkavé, že v takejto výrobe jeden človek obsluhuje pílu, štvorstránku, lis aj okenné centrum.

 

Veľkou prednosťou modelov Conturex nie je ani tak šírka opracovania max. 330 mm, ako spôsob uchopenia dielca pri opracovaní. Na to slúžia klieštiny PowerGrip a vysporiadajú sa tak so širokými dielmi, ako aj s veľmi úzkymi alebo krátkymi dielmi. PowerGrip funkčne pripomína ľudskú ruku – s pomocou riadiaceho softvéru Weinig Machine Control uchopí dielec presne a spoľahlivo tak, ako by ste ho držali vy.

 

Úplná bezpečnostná kapotáž Weinig Conturex Vario XS v pracovnej oblasti sa stará o redukciu hluku, prachu a bezpečnosť pracovníkov vo Vašej dielni. Dokonca si stroj môžete vybaviť videokamerou a z pohodlia kancelárie kontrolovať, či všetko beží podľa plánu.

 

Zaujali sme Vás? Zavolajte nám, alebo nám napíšte:

 

Martin Kačerík 0903 568 048

martin@kral-zilina.sk

Napíšte nám

telefonickyemailom