27.07.2015
|

Na portáli pre eurofondy už možno sledovať výzvy

TASR, 25. júla 2015 16:28

Systém má okrem verejnej aj neverejnú časť pre štát a štátnych zamestnancov.

Bratislava 25. júla (TASR) – V programovom období pre eurofondy 2014 až 2020, ktoré sa začalo v januári minulého roka, bola doteraz vyhlásená len jedna výzva na predkladanie žiadostí o finančný príspevok. TASR to potvrdil Úrad vlády SR. Zoznam plánovaných a vyhlásených výziev, ako aj ďalšie informácie môžu záujemcovia sledovať cez informačný portál ITMS2014+ dostupný na www.itms2014.sk, ktorého verejná časť bola spustená začiatkom júla.

Portál má podľa tlačového odboru úradu vlády slúžiť na vypracovanie, predkladanie dokumentov a formulárov a ďalšiu komunikáciu žiadateľov o finančný príspevok a prijímateľov pomoci s riadiacimi orgánmi. Zároveň bude na jednom webovom mieste poskytovať ďalšie zaujímavé dáta a pohľady na využívanie eurofondov na Slovensku.

Systém má okrem verejnej aj neverejnú časť pre štát a štátnych zamestnancov. Verejná časť, ktorá bola sprístupnená 6. júla, ponúka okrem základných informácií pre neregistrovaných užívateľov možnosť vytvoriť si konto. To je primárne určené žiadateľom o finančný príspevok z eurofondov.

Teda zatiaľ čo prehľadávať v zoznamoch plánovaných a vyhlásených výziev a filtrovať ich podľa právnej formy žiadateľa, miesta realizácie projektu či oblastí záujmu môže ktokoľvek, vlastník používateľského konta môže navyše spravovať svoj kalendár udalostí a úloh, vypracovať a predložiť formulár žiadosti o príspevok alebo platbu a sledovať aktuálny stav spracovania žiadostí.

Na portáli svieti zatiaľ jediná vyhlásená výzva v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia zameraná na kanalizácie, čističky odpadových vôd a vodovody za 330 miliónov eur. Úrad vlády potvrdil, že ide o prvú výzvu v novom období. Od spustenia verejnej časti portálu ho k 22. júlu navštívilo 558 používateľov. „Aktuálne evidujeme 12 žiadostí o aktiváciu konta do verejnej časti ITMS2014+,“ priblížili z tlačového odboru.

Úrad vlády pripravuje ďalšie funkcionality, ktoré by mali priebežne pribúdať vo verejnej časti systému. Do konca septembra by mala byť k dispozícii bezplatná mobilná aplikácia. Od januára 2016 má elektronická komunikácia pri eurofondoch plne nahradiť papierovú.

Napíšte nám

telefonickyemailom