Drvenie paliet

Nepotrebný zdroj problémov alebo cenná surovina?

Použité drevené obaly sú často tŕňom v päte obchodníkov a výrobcov – ako sa ich výhodne zbaviť?

 

Logistické centrá, veľkoobchody, spracovatelia materiálov a výrobcovia – všetkým prichádzajú tovary a materiály najčastejšie na drevených paletách – EUR palety, jednocestné palety, špeciálne palety, drevené obaly. Produkt sa vybalí a ide na ďalšie spracovanie, dostane pridanú hodnotu a nového zákazníka/užívateľa. Vedľajším a často nechceným produktomkopy drevených paliet a obalov niekde na periférii závodu. Čo s nimi? Platiť za likvidáciu špecializovaným spoločnostiam je iba jedna z ciest.

 

Alternatívou je ich využitie ako palivo. Odrezky z píliarskej výroby nie je tak ťažké predať. Naložia sa na auto a vyložia v cieli. Občan si len motorovou pílou nakráti drevo na želané dĺžky a uskladní pod strechu. Palety majú ale naproti tomu niekoľko nevýhod – sú neforemné, ťažké, pri transporte sa preváža veľa vzduchu, zle sa manipulujú, obsahujú klince, skutky a pod. Tak čo s nimi?

 

Azda najefektívnejšie riešenie je zlikvidovať ich hneď na mieste, kde sa z nich stáva problém. Rozdrviť ich, odseparovať kovy a výsledkom je cenné palivo prakticky za zlomok trhovej hodnoty. Významným hráčom v tejto oblasti je rakúsky producent drvičov UNTHA, ktorý už viac ako 50 rokov dodáva drviče pre tak drevársky, ako aj recyklačný priemysel. Výhodou pomalobežného drviča UNTHA je nenáročnosť obsluhy, údržba a prevádzky. Klince z paliet nie sú pre drviace ústrojenstvo problém, z vystupujúcej drviny/štiepky je možné ich odseparovať magnetickým zariadením.

 

Špeciálne pre drvenie paliet má UNTHA výbavu, ktorá zvyšuje výkon stroja – paleta je totiž veľmi „vzdušný“ materiál, a aby stroj priniesol výkon, je potrebné zefektívniť podávanie do stroja. Jedná sa napr. o špeciálny sklon násypky a rebrovanie prítlačnej zarážky. UNTHA mechanizácia sa stará o prísun materiálu na vstupe (výklopný podávací stôl) a odsun podrveného materiálu odsávaním, skrutkovým podávačom alebo reťazovým dopravníkom. Tieto prevedenia je možné vybaviť magnetom pre odlúčenie kovových častí).

 

Výrobný rad LR – najčastejšie využívaný v oblasti recyklácie paliet a obalov – má pracovné šírky rotorov 530, 630, 700, 1000 a 1400 mm. Napr. pre drvenie EUR paliet so šírkou 630 mm teda začíname modelom UNTHA LR 700.

 

Priemyselné výroby mimo drevárskeho sektoru používajú na vykurovanie výrobných priestorov najčastejšie zemný plyn. Zvýšenie jeho ceny zatraktívňujú drevo ako palivo. V tomto článku sme drevené obaly identifikovali ako alternatívne priemyselné palivo v prípade, že ich vieme dostať do formy, ktorú je možno dávkovať dávkovacími systémami kotlov na biomasu. Teraz je len na Vás, ako zámer zrealizovať. Radi Vás na tejto ceste budeme sprevádzať!

 

https://www.untha.com/en/applications/pallets

 

Martin Kačerík
konateľ spoločnosti
+421 903 568 048
martin@kral-zilina.sk
info@kral-zilina.sk

Napíšte nám

telefonickyemailom