34

Rozmietanie pílovým pásom – žiaden problém so strojmi Weinig

Stúpajúce ceny suroviny, chýbajúce sortimenty u dodávateľov, vysoká cena alebo dokonca nedostatok pracovnej sily pridávajú na význame nových technológií

Rozmietacie pásové píly od firmy WEINIG bežiace pod produktovým názvom Raimann Line nie sú v skupine WEINIG ničím novým. Dokonca ani u Raimann-a – ten s ich výrobou začal pred viac ako 100 rokmi a v podstate to bol jeden z prvých jeho produktov. Na istý čas sa týmto strojom prestal venovať, no skupine WEINIG rozmietacie pásové píly boli súčasťou portfólia dcérskej firmy WACO, ktorá sa v hlavnej miere venovala výrobe vysoko výkonných hobľovacích automatov. Prečo toto spojenie?
Kvôli výkonu a efektivite. Na výrobu 14 mm pero-drážky by bolo nutné rezať dosky hrúbky 17-19 mm, tieto uložiť do klietok na prekládky, vysušiť, rozklietkovať a vo vysokom výkone prehnať cez hobľovací automat. Napr. s 300 m/min. Tento spôsob je ale veľmi neefektívny – rezná škára 4-6 mm, náročné prekládkovanie, manipulácia, nízky výkon sušenia, vysoké požiadavky na rozklietkovanie a vstup do 4-stránky. Tradičný spracovatelia dreva dávno vedeli, že efektivita a zisk sa dá dosiahnuť len tak, že v pílnici narežú združené hrúbky, takto ich vysušia, rozklietkujú a pred tým, ako z nich automat urobí pero-drážku, sa ešte rozmietnu s reznou škárou 1,2-2,0 mm. Pri výkone 100 m/min a 2 rezoch dostane štvorstranný automat trojnásobný prísun materiálu – 300 m/min. Bez zbytočných dodatočných manipulácií.
V posledných rokoch sú rozmietacie pásové píly opäť v portfóliu Raimann. Sú rozdelené do 3 výkonových skupín – VarioSplit (do 40 m/min), ProfiSplit (do 80 m/min) a PowerSplit (do 150 m/min), pričom posledné dve sa vyrábajú aj v prevedení TWIN, teda s 2 pílovými pásmi, čo znamená 2 rezy.
Výhodou zaradenia rozmietacej pásovej píly do Vašej výroby je vysoký výkon, možnosť nakupovania združených rozmerov, tenká rezná škára, možnosť rezania pod uhlom a mnohé ďalšie, ktoré individuálne ocenia jednotliví užívatelia.
Všetky modely sa vyznačujú prepracovanými technickými prvkami dlhoročne odskúšanými v praxi – od uloženia hlavných kolies, cez posuvný aparát až po systém napínania pásu. Všetky modely majú posuvný aparát, takže práca na stroji je nie len bezpečná, ale aj vysoko presná. Opýtajte sa na riešenia pre Vašu prevádzku našich predajcov, prípadne si odskúšajte pílu priamo s Vašim materiálom u výrobcu.

Ponuku RAIMANN LINE nájdete tu.

 

Martin Kačerík

Napíšte nám

telefonickyemailom