Luxscan

UMELÁ INTELIGENCIA UŽ AJ V ZARIADENIACH WEINIG

 

Priekopníkom v skupine je výrobca skenerov LUXSCAN

 

Firmu Luxscan založili v Luxembourgu v roku 1998 dvaja nadšenci rýchlo sa rozvíjajúcej technológie, ktorá mala nahradiť ľudskú prácu. Prvý skener bol dvojstranný a určený pre vysoko rýchlostné rozpoznávanie parametrov na dreve. Firma mala v roku 1999 troch zamestnancov. V roku 2006 už mala dvadsať zamestnancov a po svete bežalo 80 skenerov. O rok na to sa stala súčasťou koncernu WEINIG. Dnes má 50 zamestnancov a viac ako 400 aplikácií po celom svete.

 

Hlavnou úlohou skenera v drevárskych prevádzkach je nahradenie ľudskej práce pri označovaní rôznych vlastností dreva – schválne neuvádzame vád dreva, lebo tie sú len časťou toho, čo je schopný skener rozpoznať. Hrče, trhliny, kôru, oblinu, rozmery, priebeh vlákien, beľ, stržeň, živicové kanály, ročné kruhy, a mnoho ďalších parametrov.

 

Skener je možno nasadiť tak pred rozmietacou pílou (dvojstranný) ako aj pred optimalizačnou pílou. Pred rozmietaním skener vyhodnotí, aké produkty a akým spôsobom môže do danej dosky umiestniť a na základe toho pošle parametre nastavenia do píly s prestaviteľnými kotúčmi. Skener pred optimalizačnou pílou je schopný skenovať už všetky štyri strany.

 

Čo všetko je skener schopný rozpoznať a pri akej posuvnej rýchlosti, je záležitosťou zadania. Veľmi zjednodušenie, čím rýchlejšie ide drevo cez kamery, tým je obraz rozmazanejší. Ak potrebujeme vysoké rýchlosti, napr. 250 m/min, a čím lepšie rozlíšenie, je potrebné nasadenie tej najlepšej kamerovej techniky a toho najlepšieho počítača.

 

Produktové portfólio sa delí na skenery pred rozmietaciu pílu, optimalizačnú pílu, rozpoznávanie krivosti dosky, E-modul pre výrobu konštrukčného dreva a rozpoznávanie ročných kruhov. Najvyšší model pre tie najvýkonnejšie alebo najpresnejšie aplikácie je CombiScan Sense. Ďalší model je EasyScan, ktorý je určený pre mäkké drevo.

Easyscan Lite LuxscanCombiscan Weinig

 

Aká je výhoda umelej inteligencie v oblasti skenovania? Bežný spôsob konfigurovania skenera je náročný proces, pri ktorom skener na zákazníkovom dreve „učíme“, čo je hrča, trhlina, jadro, živicový kanál a pod. Skener potom to, čo nasníma, porovnáva s databankou, ktorú sme mu vytvorili na začiatku. Umelá inteligencia funguje inak – skener má od začiatku širokú databanku „obrázkov“ hŕč, trhlín, hniloby a iných objektov. S ňou potom porovnáva to, čo práve nasnímal. Jednak rýchlejšie dosiahneme štart výroby, jednak opakovateľnosť (to, že hrča je skutočne vyhodnotená ako hrča) je výrazne vyššia. Tým je zabezpečená vyššia konzistencia rozpoznávania.

 

 

Scan Erkennung

 

HLAVNÉ PLUSY NASADENIA SKENERA DO VÝROBY:

  • vysoký výkon – nahradí pokojne 4-6 značkárov vád
  • stabilita výsledkov – skeneru je jedno, kedy končí zmena, či je pondelok a či piatok a aká bola včera firemná žúrka
  • dokonalá výrobná štatistika
  • integrovateľný do riadiacich systémov výroby

 

Chýba Vám medzi výhodami vyššia výťaž? Ak máte skutočne spoľahlivých zamestnancov, ktorí dokonale ovládajú všetky parametre triedenia, tak skener z dosky s beľou dosku bez bele nevytvorí. Zatriedi dosku rovnako. Avšak rádovo rýchlejšie a kedykoľvek. Aj po 60 hodinovej šichte.

 

Chcete sa dozvedieť viac?

Kliknite na https://www.kral-zilina.sk/?s=luxscan alebo nás kontaktujte:

 

Král, s. r. o.
Predmestská 83,
010 01 Žilina // info@kral-zilina.sk // +421 41/754 1152

Napíšte nám

telefonickyemailom