11

Zrovnávanie krivej dosky v štvorstránke Weinig

Stále aktuálna otázka – dá sa krivé drevo v štvorstránke zrovnať tak, ako na zrovnávačke? Pozrime sa na problém detailne.

Drevo je nehomogénny živý materiál a podľa toho sa aj správa. Znižovaním jeho vlhkosti, resp. objemu vody v ňom viazanej, dochádza k tvarovým zmenám vplyvom fyzikálnych síl v dreve pôsobiacich. Výsledkom sú často krivosť, korýtkovanie, točitosť. Tieto charakteristiky ale nie sú pre ďalšie spracovanie dreva do výrobkov žiadúce.

Jednou zo základných činností stolára alebo spracovateľa dreva je odstránenie krivosti a hobľovanie. Pri jednoúčelových strojoch na to slúži zrovnávačka a hrúbkovačka. Na zrovnávačke stolár odstráni krivosť, na hrúbkovačke dá drevu definitívny rozmer a kvalitný povrch. Jeden kus ide cez stroj často na 10 krát, kým sa dosiahne rovný a hladký povrch, ktorým môžno ďalej upravovať napr. lepením. Efektívnejší spôsob je pustiť drevo cez 4-strannú frézku. Tu sa stretávame často s argumentom, že 4-stránka nedokáže krivosť zrovnať. U strojov Weinig to nie je tak. Treba len dodržať správny technologický postup a využiť možnosti, ktoré Vám Weinig ponúka.

Pri práci na 4-stránke hovoríme o 2 základných spôsoboch použitia – kalibrácia a zrovnávanie. Sú produkty, ktoré vyžadujú presný rozmer, ale nevyžadujú odstránenie krivostí. Typickým príkladom sú hobľované lamely alebo pero-drážky. Posuvný aparát 4-strannej frézky Weinig, a aj iných, je koncipovaný tak, že prvý posuvný valec zvrchu sa nachádza pred prvým spodným hriadeľom a valce pokračujú po celej pracovnej dĺžke stroja. Hneď prvý valec preberá drevo od obsluhy alebo mechanizácie a pneumaticky ho pritlačí o pracovný stôl stroja. Doska sa tak vyrovná, presne opracuje a po opustení stroja pnutia v dreve uvoľnia a spôsobia krivosť výsledného produktu.

Zrovnávanie Weinig.docx Picture

Obsluha zrovnávačky prechytáva drevo počas prechodu hobľovacím hriadeľom pred a za ním. Nedochádza k pritlačeniu krivosti k stolu na rozdiel od hrúbkovačky. Ak dokážeme na 4-stránke napodobniť tento proces, výsledok bude rovnaký. Z toho dôvodu, ak chcete zrovnávať a zároveň 4-stranne dielec opracovať, má Weinig taktovaný prvé horné posuvné koleso. Prepínačom (príp. u niektorých strojov automaticky) sa pri vstupe dreva do stroja posuvné koleso pred prvým spodným hriadeľom prestaví nahor a teda nevyrovná svojím tlakom krivosť, tá sa na prvom spodnom hriadeli, nazývaným aj zrovnávacom, odhobľuje a po už zrovnanej ploche ide dielec ďalej cez stroj pritláčaný a poháňaný ostatnými posuvnými valcami. Weinig má na tieto operácie mnoho individuálnych riešením, napr. aj automaticky taktovaný posuvný valec:

https://www.youtube.com/watch?v=PbheUd0bxG4

Taktovo riadené zrovnávanie na podporu manuálneho zrovnávania funguje tak, že vstupný podávací valec sa uvoľní potom ako druhý posuvný valec zachytí dielec. Po opustení druhého posuvného valca sa vstupný podávací valec dá do východiskovej polohy pre nasledujúci dielec.

 

Predpokladom Vášho úspechu je ale aj správne poučená obsluha stroja Weinig. O to sa už postarajú naši technici.

 

Chcete o tejto téme vedieť viac. Kontaktujte nás.

 

 

Martin Kačerík
konateľ spoločnosti
+421 903 568 048
martin@kral-zilina.sk
info@kral-zilina.sk

Napíšte nám

telefonickyemailom